0Strona startowaKontaktBiuletyn Informacji PublicznejProjekty00

Spotkanie z przedstawicielami domów dziecka

W dniu 16 marca 2010 roku odbyło się spotkanie przedstawiciela Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostródzie p. Tomasza Podsiadło z dyrekcjami Domów dla Dzieci znajdujących się na terenie Powiatu Ostródzkiego: p. Zofią Bagińska – dyrektorem Domu dla Dzieci im Sybiraków w Szymonowie oraz p. Krystyną Prajwocką – dyrektorem Domu dla Dzieci i Młodzieży „Promyk” w Morągu. W spotkaniu uczestniczył również wice prezes Warmińsko – Mazurskiego Stowarzyszenia Pomocy Dziecku i Rodzinie w Szymonowie p. Eugeniusz Kulawiak na co dzień dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Morągu, współpracujący z placówkami, prezes Morąskiego Stowarzyszenia Wspierania Rodzin p. Jolanta Pilcek, terapeuta z DdDiM „Promyk" p. Jacek Olszewski oraz Małgorzata Konczanin – starszy referent ds. placówek opiekuńczo – wychowawczych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostródzie.

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostródzie p. Tomasz Podsiadło rozpoczął spotkanie od powitania przedstawicieli Stowarzyszeń prowadzących placówki. Nakreślił temat spotkania, przedmiotem którego są planowane zmiany dotyczące ustawy o pomocy społecznej w kwestii osiągania standardów  przez placówki opiekuńczo – wychowawcze.
Pan Tomasz Podsiadło przedstawił podjęte przez  Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej  na początku 2008  roku prace nad nowymi rozwiązaniami w zakresie opieki nad dzieckiem.  Opracowany został projekt założeń do ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nad dzieckiem. Na podstawie założeń przygotowywany jest projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nad dzieckiem. W założeniach do nowej ustawy zakłada się wprowadzenie mechanizmów merytorycznych, organizacyjnych i finansowych, które powinny spowodować zmiany w podejściu do szeroko rozumianych zagadnień wspierania rodzin i pieczy zastępczej nad dzieckiem w samorządach oraz zaangażowaniu w te sprawy odpowiednich służb, jak również zmiany w postępowaniu sądów w zakresie ustanawiania pieczy zastępczej. W nowej ustawie umieszczone zostaną, zgodnie z trendami europejskimi i stosownie do zaleceń UE, zagadnienia wsparcia rodzin przeżywających kryzys w wykonywaniu funkcji opiekuńczo-wychowawczych oraz kwestie opieki zastępczej w sytuacji, gdy taka opieka w rodzinie biologicznej jest z punktu widzenia dobra dziecka niewskazana. W kręgu nowych uregulowań znajdzie się profilaktyka rodziny, w tym zbudowanie mechanizmów pracy z rodziną biologiczną, organizacja systemu pieczy zastępczej oraz problematyka usamodzielnień młodzieży wychowanej w różnych formach pieczy zastępczej. W przygotowywanej ustawie zakłada się wprowadzenie innej niż dotychczas, kompleksowej organizacji pieczy zastępczej. Wprowadzane zmiany dotyczą zarówno rodzinnych, jak i instytucjonalnych form pieczy zastępczej. Istotną część przygotowywanych rozwiązań stanowią założenia rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej, w tym przede wszystkim rodziny zastępcze zawodowe i niezawodowe oraz rodzinne domy dziecka.
Dyrektor Centrum zwrócił szczególną uwagę na zmiany jakie mają objąć placówki opiekuńczo – wychowawcze. Wprowadzane zmiany mają prowadzić w perspektywie kilku lat do zmniejszenia liczby dzieci umieszczanych w całodobowych placówkach opiekuńczo-wychowawczych. W instytucjonalnych formach pieczy zastępczej docelowo powinny funkcjonować tylko małe, specjalistyczne placówki o charakterze domowym, w których przebywać będzie nie więcej niż 14 dzieci. Instytucje te przeznaczone będą dla dzieci starszych (docelowo - od 10 roku życia) oraz dzieci wymagających szczególnej opieki, które mają trudności w przystosowaniu się do życia rodzinnego, lub ze względu na stan zdrowia wymagają szczególnej terapii. Umieszczenie dziecka w całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej będzie mogło mieć miejsce po wyczerpaniu możliwości zatrzymania go w rodzinie lub umieszczenia w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
Poza tym Dyrektor PCPR zwrócił również uwagę na Założenie wdrożenia mechanizmów, które zachęciłyby gminę do skutecznej pracy z rodziną w celu doprowadzenia do jak najszybszego powrotu do niej dziecka. Umieszczenie dzieci w wymienionych wyżej formach pieczy obecnie w zasadzie zwalnia samorządy gminne z odpowiedzialności za nie i może być przyczyną braku aktywności pracowników socjalnych w podejmowaniu działań na rzecz zmiany sytuacji rodziny. Dlatego też zakłada się wprowadzenie udziału gminy w kosztach pobytu dzieci w różnych formach pieczy zastępczej. Dyrektor PCPR w Ostródzie zwrócił uwagę, że może nieść to za sobą konsekwencje znacznego spadku liczby dzieci umieszczanych w placówkach opiekuńczo – wychowawczych oraz wzrostu kosztów utrzymania.
 Spotkanie w głównej mierze miało na celu przedstawienie w/w założeń oraz podzielenie się sugestiami i spostrzeżeniami ze strony Stowarzyszeń.
Podczas dyskusji, próbowano ocenić realne szanse na dochodzenie do standardów, a także kroki jaki należy podjąć, by sprostać założeniom Ministerstwa.
- Dyrektorzy placówek słusznie zauważyli, że coraz większa liczba dzieci umieszczanych w placówkach, to dzieci z orzeczeniami o stopniu niepełnosprawności. Niejednokrotnie są to orzeczenia wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną,
- poruszono temat stawki miesięcznej związanej z kosztem utrzymania wychowanka w placówkach opiekuńczo- -wychowawczych na terenie powiatu ostródzkiego. Dyrektor PCPR w Ostródzie przedstawił stanowisko Zarządu w danej kwestii. Temat ponownie ma wrócić na Zarząd w drugim półroczu br.,
- wspomniano o kontrolach z Urzędu Wojewódzkiego,
- omówiono bieżące problemy placówek głównie te, które wiążą się bezpośrednio z wychowankami.
 Podczas próby obiektywnej oceny możliwości Stowarzyszeń w dochodzeniu do standardów, Dyrektor PCPR w Ostródzie p. Tomasz Podsiadło zasugerował, że należałoby zintegrować działania ze Związkiem Powiatów Polskich. Naciski ze strony Związku mogłyby okazać się bardziej skuteczne w założeniach, niż sygnały wpływające pojedynczo z poszczególnych jednostek.  
Poza tym padła propozycja spotkania zainicjowania spotkania z senatorem RP Stanisławem Gorczycą oraz posłem RP  Zbigniewem Babalskim i omówienia sytuacji dotyczącej pieczy zastępczej.
Wspólnie podjęto decyzję o konieczności comiesięcznych spotkań, podczas których przedstawiciele Stowarzyszeń będą mogli spotkać się z przedstawicielami PCPR w Ostródzie w celu omówienia bieżących problemów.
PCPR w Ostródzie przesłał do Stowarzyszeń Założenia projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nad dzieckiem.

 
www.pcpr.ostroda.pl | wszelkie prawa zastrzeżone